Projekt, który rozpoczął się w marcu 2019r. został zakończony 21 listopada 2019r. Od rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020 uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w zajęciach organizowanych w Ratuszu, w galerii „Panorama” przy dworcu PKP oraz wyjściach w teren. Klasy drugie i trzecie kontynuowały dalszą część projektu, natomiast klasy pierwsze zaczęły swoją przygodę, której celem było poznanie historii swojego miasta, jego zabytków, ludzi związanych z Tarnowem.
W związku z tym odbyło się szereg warsztatów: „Historia dawnego Tarnowa” – lekcja muzealna obejmująca wiadomości dotyczące powstania miasta, jego właścicieli, zabytków - połączona z wycieczką do ciekawych punktów miasta.
„Wio koniku, wio!” – zajęcia edukacyjno-plastyczne, w czasie których dzieci na bazie posiadanych eksponatów (zdobione siodła paradne, części rzędów końskich) dowiedziały się, jak ważną rolę odegrały konie w naszej historii i sztuce, a w części warsztatowej wykonały konika i ozdobiły jego siodło „drogimi kamieniami”, jak to bywało w dawnych czasach. Postać konika zabrały do domu.
„Z Aleppo do Tarnowa”- to warsztaty przybliżające życie i działalność gen. J.Bema i moment sprowadzenia jego prochów do naszego miasta.
„Stacja Tarnów”- lekcja muzealna dotyczyła historii tarnowskiego dworca oraz rozwoju kolei na ziemiach polskich. W trakcie zajęć uczniowie budowali „Kolej Galicyjską” a na koniec wykonali obrazki przedstawiające dworzec ze starych widokówek.
Klasy pierwsze ponadto odwiedziły Park Strzelecki, gdzie ponownie zetknęły się z postacią gen. Józefa Bema oraz uczestniczyły w warsztatach plastycznych. 21.XI wybrały się na wycieczkę na Górę św. Marcina. Odwiedziły historyczny kościółek w Zawadzie, poznały jego historię, a następnie udały się na ruiny zamku. Tam oglądały panoramę miasta i wyszukiwały znajome im miejsca.
Projekt zakończył się wykonaniem prac plastycznych indywidualnych i zbiorowych. Wykonane prace zaprezentowano na terenie szkoły. Zostały ocenione, zwycięzcy otrzymali nagrody, pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci słodyczy.
Mamy nadzieję, że dzięki projektowi dzieci choć trochę poznały swoje stare, ale jakże piękne miasto.