Międzynarodowy Konkurs Poezji im. Władysława Broniewskiego - 2007

W dniach od 15 do 18 marca przebywała w Tarnowie grupa 24 dzieci, które przyjechały wraz z opiekunami na Międzynarodowy Konkurs Poezji im. Władysława Broniewskiego. Konkursowi, już po raz IX patronował Zespół Szkół Sportowych z jego dyrektorem mgr Andrzejem Kotem. Stronę organizacyjną przygotował mgr Marek Ryżanowski. W tym roku gościliśmy dzieci i młodzież z czterech krajów: Ukrainy (Żytomierz, Brody, Strzelczyka, Myślatycze), Litwy (Wilno), Węgier, oraz Czech (Gnojnik  - Śląsk Cieszyński).

Sympatyczni goście zakwaterowani zostali wraz z opiekunami w hotelu OHP przy ul. Mościckiego. Niektórzy uczestnicy szczególnie z Ukrainy byli już w Tarnowie podczas poprzednich edycji konkursu. Zdecydowana większość przyjechała po raz pierwszy. Tym chętniej zwiedzili miasto oraz spotkali się w Urzędzie Miasta przy ul. Goldhammera z panią wiceprezydent Dorotą Skrzyniarz.

Najważniejsza część imprezy Konkurs Międzynarodowy rozpoczął się w piątek 16 marca o godz. 17/00 w Sali Lustrzanej. Młodzi uczestnicy zaprezentowali licznie zgromadzonym słuchaczom po jednym lub po dwa wiersze z dowolnie wybranego repertuaru poezji polskiej. Piękne recytacje nagradzano rzęsistymi brawami. Wśród honorowych gości obecni byli: dyrektor Zespołu Szkół Sportowych mgr Andrzej Kot, pani wiceprezydent Tarnowa, wiceprzewodnicząca Rady Miasta mgr Zofia Buryło oraz dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta pan Świerczek.

W dniu następnym odbył się w Mościckiej Fundacji Kultury Konkurs Ogólnopolski. Goście z zagranicy recytowali nagrodzone utwory. Zwycięzcy poetyckiej rywalizacji otrzymali cenne upominki.

Podczas pobytu w Tarnowie nasi goście spotykali się z gimnazjalistami, którzy towarzyszyli im zarówno w zwiedzaniu miasta, jak też słuchali recytacji. Zawiązały się przyjaźnie, które zapewne owocować będą korespondencją. Wierzymy, że podczas kolejnej, X edycji Konkursu Recytatorskiego wielu naszych gości ponownie zawita do naszego grodu.

Międzynarodowa część Konkursu Recytatorskiego od lat dostarcza słuchaczom szczególnych wzruszeń. Podobnie jak spotkania z Polakami, którzy, na co dzień mieszkają w obcojęzycznym środowisku. Podziwiamy ich za wolę nauki języka, którym nie zawsze mówią już rodzice. Trzeba wiele dobrej woli i ciężkiej pracy, aby przygotować recytacje. Trzeba odnaleźć w sobie umiłowanie do Ojczyzny przodków, o której często słyszeli tylko od babci lub dziadka. Wielka w tym zasługa polskich nauczycieli i księży.

Niedługo wyjedzie na Ukrainę do Brodów wycieczka z udziałem młodzieży naszej szkoły. Wyjazdy na Ukrainę stają się już tradycją. Są nie tylko wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Pozwalają, choćby w skromnym wymiarze, wspomóc materialnie tam mieszkających Polaków.