W dniach 18 - 23.11.2019 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 przebywali na Węgrzech w ramach projektu Instytutu Współpracy Polsko Węgierskiej im Wacława Felczaka. Odwiedzili partnerskie miasto Tarnowa - Veszprem oraz okoliczne miejscowości. Zaplanowano również czas na zwiedzanie  Budapesztu.

Był to czas na poznanie kraju, jego historii i kultury. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć we wspólnych zajęciach  warsztatowych z rówieśnikami Szkoły partnerskiej im. Dózsa György i zaprzyjaźnionej Szkoły im Szilágyi Erzsébet  w Veszprém. Były to zajęcia kulturalne ( taniec,  śpiew ludowy), rękodzielnicze a także sportowe. Młodzi ludzie bardzo szybko nawiązali kontakt z rówieśnikami, zawiązały się nowe przyjaźnie. Opiekunowie mieli czas na wymianę doświadczeń i poznanie nowych pomysłów na ciekawe zajęcia.

Dzięki dofinansowaniu Instytutu,  a także Stowarzyszenia Absolwentów
i Przyjaciół Szkoły Sportowej w Tanowie uczestnicy wyjazdu mogli także zwiedzić najważniejsze zabytki kultury węgierskiej. Był czas na spacery po Szentendre, Veszprém, Nagyvázsony, Tihany,  Balatonfűred, Tapolcy i Budapeszcie. Wielką atrakcją było pływanie łódką trasą podziemną Muzeum Geologicznego w Tapolcy, zajęcia warsztatowe połączone ze zwiedzaniem muzeum porcelany w Herend , wzgórza zamkowego w Veszprém i Domu Lawendy na półwyspie Tihany. Niezapomniane wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiła stolica Węgier. Przepiękna architektura Budapesztu, możliwość zwiedzenia Parlamentu, Muzeum Narodowego na Zamku  Królewskim, spacer po starym mieście to niesamowite przeżycie. Poznanie kultury i historii niezwykle życzliwego dla nas kraju wzbogaciło wiedzę młodych ludzi. Bardzo udany wyjazd na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników i miejmy nadzieję, że zaszczepiona ciekawość świata, innych kultur, tolerancji, a jednocześnie poznanie wspólnej historii przyniesie długotrwały efekt i wpłynie na rozwój przyjaźni polsko- węgierskiej.

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce

       tarnowski uniwersytet pierwszego wieku logo m gornikobserwatorium

­