12.09.2019 - zgodnie z wieloletnią tradycją - młodzież najstarszych klas  Szkoły wraz z wychowawcami wzięła udział w Rajdzie Pamięci do lasu Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Szczególną okazją uczczenia pomordowanych tam Ofiar jest przypadająca we wrześniu 80 rocznica wybuchu II wojny Światowej. Przypomnijmy, iż las Buczyna był w latach 1939 – 1944 widownią masowych egzekucji ludności polskiej i żydowskiej dokonywanych przez zbrodniarzy niemieckich spod znaku SS i policji.

Pierwsza egzekucja miała miejsce w grudniu 1939 roku kiedy rozstrzelano 42 Polaków – więźniów tarnowskiego Gestapo. Przez cały okres okupacji zamordowano  w lesie Buczyna od kilkuset do 2 tysięcy  Polaków przywożonych tutaj z tarnowskiego więzienia. Należy podkreślić, iż  groby w Buczynie  są największym cmentarzem Ofiar Holocaustu w obecnych granicach Polski. Spoczywa w nich od 6 do 8 tysięcy mieszkańców tarnowskiego getta: kobiet, mężczyzn i dzieci, których okupanci niemieccy zamordowali w masowych egzekucjach latem 1942 roku.

Młodzież klas ósmych wysłuchała prelekcji historycznej, złożyła wiązankę biało – czerwonych kwiatów i zapaliła znicze pod Pomnikiem upamiętniającym Ofiary Cmentarza Wojennego w Buczynie. Nieplanowanym akcentem Rajdu Pamięci było spotkanie z młodzieżą izraelską i jej nauczycielami, którzy odwiedzali w tym czasie Buczynę. W rozmowach –   łagodząc trudności językowe – pomogli niezawodnie uczniowie klasy Euro. Spotkanie zakończyło wspólne wysłuchanie jednego z Psalmów czytanego naprzemiennie przez uczennicę naszej Szkoły po polsku oraz dziewczynkę z Izraela w języku jidysz.

 

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce

       tarnowski uniwersytet pierwszego wieku logo m gornikobserwatorium

­