zdj 04227 września 2016 roku minęła 77 rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, które przez cały okres okupacji prowadziło walkę cywilną i zbrojną z okupantem. W oblężonej stolicy powstała Służba Zwycięstwu Polski dając początek zorganizowanej konspiracji, najpierw wojskowej, wkrótce obejmującej wszystkie dziedziny życia okupacyjnego. Biorąc pod uwagę liczbę zaangażowanych w działalność konspiracyjną Polaków, oraz różnorodność form oporu i walki  – PPP nie miało sobie równych wśród okupowanych państw Europy. Do narodowej legendy przeszła siła zbrojna tego podziemnego państwa – Armia Krajowa. Jej żołnierze walczyli także na Ziemi Tarnowskiej, która tragicznie doświadczyła niemieckiego terroru. Ważnym miejscem  konspiracji niepodległościowej  – skoncentrowanym wokół Azotów – były  Mościce, które posiadały najliczniejszą w tarnowskim obwodzie AK placówkę „Monika”.

Jak pisze w swojej książce „Szli Partyzanci” St. Derus „Przez 5 lat okupacji oddało życie za Ojczyznę 77 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Wkład Ziemi Tarnowskiej do zbiorowej hekatomby narodu wynosi 72 żołnierzy AK, poległych w walkach na polach i w lasach Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego.  Znacznie więcej zginęło z rąk hitlerowskich oprawców, rozstrzeliwanych zbiorowo w egzekucjach tajnych i publicznych, w więzieniach i obozach koncentracyjnych”.  

Pamięci tych ludzi, często bardzo młodych, harcerzy poświęcona była –poprzedzona Mszą św. w Katedrze – uroczystość  na tarnowskim Rynku i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wśród zgromadzonych znaleźli się kombatanci, członkowie Rodzin Katyńskich, Sybiracy. W hołdzie bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego pochylał się także Sztandar naszej Szkoły.

 

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce

       tarnowski uniwersytet pierwszego wieku logo m gornikobserwatorium

­