Zakończyliśmy realizację Miejskiego Projektu Edukacyjnego Narodowe Święto Niepodległości – „Świętujemy Niepodległą”, który w naszej Szkole przebiegał pod hasłem  „Inni, lecz tacy sami. Młodzi Tarnowianie – świadkowie i uczestnicy odzyskanej Niepodległości 1918 – 2018”.

Przystępując do Projektu poinformowaliśmy uczniów o jego założeniach. Zaakceptowany został tytuł i omówiony harmonogram działań służących jego realizacji. Zainteresowani uczniowie przeprowadzili kwerendę w bibliotece szkolnej wyszukując publikacje związane z tematem Projektu. Książki zostały w formie „stoiska” wyeksponowane w bibliotece. Tam pojawiły się pierwsze komunikaty o Projekcie i krótkie wypracowania.   Uczniowie zaproponowali formę swojego udziału w Projekcie, przystąpili do zbierania i opracowania informacji. Efektem ich pracy była m.in. redakcja okolicznościowych Ściennych Gazet Rocznicowych, na które złożyły się: artykuły, referaty, eseje historyczne, biogramy, ilustracje tematyczne, zdjęcia, kolekcja widoków Tarnowa początków XX wieku.
Blisko 50 uczniów wzięło udział w Konkursie Plastycznym na plakat pt.: „Niepodległość – Święto Radości.  Nagrodzono i wyróżniono w dwóch kategoriach wiekowych 17 prac. Wystawa pokonkursowa otwarta została 10 listopada.   
W Wigilię Niepodległości 10 listopada gimnazjaliści we współpracy z nauczycielami zorganizowali w sali teatralnej prezentację multimedialną, której motywem przewodnim było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych popularnych w latach 1914 – 1920.
Klasy młodsze 1 – 3  przygotowały 9 listopada Marsz Niepodległości pod hasłem „Młody Tarnowianin Świętuje Niepodległość”. Uczestnicy otrzymali mapkę Mościc z zaznaczonymi czterema miejscami pamięci  związanymi z niepodległością, do których należało dotrzeć. Tam wysłuchali krótkiej informacji, złożyli kwiaty, zapalili znicze, następnie rozwiązywali przygotowane zadanie. W przeddzień imprezy  uczniowie klasy 3 b poprowadzili na małej Sali gimnastycznej Uroczysty Apel dla klas młodszych, na który zaproszono przedstawiciela środowisk kombatanckich Armii Krajowej.
11 listopada w dniu Święta Niepodległości przedstawiciele Szkoły wzięli udział w rocznicowych obchodach na terenie Mościc. Pięknie  prezentowali się  podczas uroczystości  młodzi harcerze  z prężnie działających wśród uczniów klas młodszych Gromad Zuchowych.
22 listopada przeprowadzony wśród uczniów klas siódmych oraz gimnazjalnych testowy Konkurs Wiedzy o Niepodległości Polski zgromadził aż  52 uczestników, którzy wykazali się dużą wiedzą o okolicznościach odzyskania Niepodległości przez Tarnów i cały Kraj. Laureatami zostało 8 uczestników.
Podsumowanie Projektu odbyło się z udziałem 50 nagrodzonych i wyróżniających się uczestników w dniu 4 grudnia. Rozdano dyplomy i  nagrody w konkursach plastycznym i historycznym. Uczniowie  opowiadali o swoich doświadczeniach i pracy nad Projektem. Wiele opinii potwierdzało przekonanie o pokoleniowym związku nas współczesnych z tymi, którzy „widzieli Polski zmartwychwstanie”. Zgodzono się bez sprzeciwu, iż przyszłoroczna jubileuszowa Setna Rocznica Niepodległości nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. My mieszkańcy Tarnowa wiemy to najlepiej!
Dzień oddania sprawozdania z realizacji Projektu (5 grudnia) zbiegł  się z autokarową wycieczką do Łowczówka na Cmentarz Wojenny Legionistów.  50 wyróżniających się uczestników Projektu odwiedziło groby Legionistów dokładnie w 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego. Uczniowie wysłuchali prelekcji dotyczącej stoczonej w dniach 22-25 grudnia 1914 roku bitwy, zapalili znicze, położyli przy krzyżach  nagrobnych  biało-czerwone chorągiewki. Podczas dwukilometrowego marszu wśród zimowego krajobrazu mogliśmy lepiej odczuć atmosferę towarzyszącą  niegdyś żołnierzom, którzy dla Polski „na stos rzucili swój życia los”.
Warto wymienić nauczycieli współpracujących w ramach Projektu: Sławomir Podgórski, Ewa Grabka, Katarzyna Kobylarz, Iwona Lipińska, Marta Kamykowska, Anna Wójcik, Izabela Florek, Iwona Kasińska, Małgorzata Biel.

Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”
Zakończenie Pro...
Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą” Zakończenie Projektu „Świętujemy Niepodległą”

 

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2017/2018
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA
SPORTOWEGO MŁODZIEŻY
W TARNOWIE
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

 logo zks unia small         tarnowski uniwersytet pierwszego wieku obserwatorium

­