DSC 520424 listopada 2014 miała miejsce w sali teatralnej niezwykła lekcja historii zatytułowana „ Akcja Trzeci Most - jesteśmy Im winni pamięć i szacunek". Uczestniczył w niej jeden z ostatnich świadków wydarzeń jakie rozegrały się 70 lat temu w okolicy Tarnowa na polach wsi Wał-Ruda – pułkownik Zdzisław Baszak, zastępca dowódcy akcji przesłania do Londynu części niemieckiej rakiety V-2. Nocą 25/26 lipca 1944 roku żołnierze Armii Krajowej zabezpieczyli lądowanie i start alianckiego samolotu Dakota.

Dzięki informacjom zdobytym przez polski wywiad udało się sojusznikom poznać zasady techniczne ściśle tajnej „cudownej" broni Hitlera, co przyczyniło się do szybszego zakończenia wojny. Upływ czasu sprawia, iż coraz rzadziej możemy słuchać świadków historii. Dlatego tym cenniejsze są spotkania z nimi. Młodzież gimnazjalna doceniła tę szansę i z wielką uwagą śledziła opowieść Gościa, który szczegółowo nakreślił okoliczności i przebieg niebezpiecznej i trudnej akcji. Po zakończeniu spotkania młodzież obejrzała wystawę dokumentów i fotografii. Miłym akcentem było wykonanie wspólnego zdjęcia uczestników tej niezwykłej lekcji historii.

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2017/2018
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA
SPORTOWEGO MŁODZIEŻY
W TARNOWIE
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

       tarnowski uniwersytet pierwszego wieku logo m gornikobserwatorium

­