DSC0942612 listopada 2014 roku najstarsi gimnazjaliści zwiedzali Muzeum Auschwitz –Birkenau, gdzie w latach 1940-1945 Niemcy wymordowali 1,1 miliona więźniów spośród 1,3 miliona deportowanych. Było wśród nich 232 tysiące dzieci i młodzieży. Zdecydowaną większość Ofiar (1 milion) stanowili Żydzi przywożeni tutaj ze wszystkich krajów Europy. Śmierć w nieludzkich cierpieniach dotknęła połowę spośród 150 tysięcy Polaków. Ludzie ludziom zgotowali ten los. Miejsca naznaczone głodem, cierpieniem, morderczą pracą i zagładą oglądaliśmy w milczeniu i zadumie słuchając oprowadzających przewodników.

 To była gorzka, lecz potrzebna lekcja historii. W ciągu trzech godzin próbowaliśmy zmierzyć się w wyobraźni z okrutnym światem stworzonym przez obłędną ideologię pogardy. 14 czerwca 1940 roku do Auschwitz przywieziono pierwszych 728 więźniów z niemieckiego więzienia w Tarnowie. Kiedy pod koniec stycznia 1945 roku do Obozu weszli radzieccy żołnierze, zastali 7 tysięcy wygłodniałych i ciężko chorych więźniów. Za dwa miesiące minie 70 lat od tych wydarzeń.

CO RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ
W NOWYM ROKU SZKOLNYM
2017/2018
PLAN LEKCJI
SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM
GIMNAZJALNY OŚRODEK SZKOLENIA
SPORTOWEGO MŁODZIEŻY
W TARNOWIE
WYMIANA ZAGRANICZNA
SZKOŁY PARTNERSKIE
SEKCJA PŁYWACKA
UKS Sokół-Mościce
STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW
I PRZYJACIÓŁ SZKOŁY

       tarnowski uniwersytet pierwszego wieku logo m gornikobserwatorium

­